Tel: 800 023 507

Jak to vlastně začalo - část druhá

#hr

Díky povídaní Filipa Hajdíka máme možnost přenést se v čase o kus zpátky a podívat se do začátků naší firmy. Filip nám prozradil, kde vznikla myšlenka založit si takový podnik, jak se mu spolupracovalo s tátou a kdy přišly první zakázky. LAKOVNA HAJDÍK měla tehdy slušně našlápnuto, pak ale přišla ta slavná krize…

 

Kšefty, které se nám podařilo nashromažďovat do doby, než přišla krize, byly najednou nejisté nebo pozastavené. Celý automobilový průmysl šel dolů, takže jsme začali přemýšlet nad tím, co udělat pro naše přežití. Vzešel z toho nápad se založením divize nábytku, a tak jsme začali lakovat nábytek ve vysokém lesku. Ze začátku jsme s tím trochu bojovali, ale zákazníci byli velmi trpěliví a výsledek stál za to. Pomohlo nám to překlenout krizové období a pokračovat tam, kde jsme před krizí přestali.


Jak vlastně vypadal vývoj obchodního oddělení od samotného začátku až k projektům typu Brembo?     
Obchodní oddělení v jeho začátcích vypadalo tak, že jsem dělal ředitele, obchoďáka, markeťáka, finančního ředitele a vše, co bylo třeba, sám. Měli jsme to s taťkou hezky rozdělené, on zase zastával pozici skladníka, lakýrníka a výrobního ředitele. Takže jsem navolával, jezdil na schůzky a jednal, až se nám podařilo ukořistit více menších projektů. Když začalo přibývat projektů, začala samozřejmě přibývat i práce, a tak jsme obchodní tým rozšířili. Měli jsme tedy jak reference, tak tým zkušených obchodníků v čele s obchodním ředitelem.
Konkrétně firma Brembo nás ale oslovila sama a na nás pak bylo si tuto zakázku vybojovat.

 

V roce 2016, což bylo 8 let od založení, dosáhla naše firma obratu 241 milionů. Jak se to podařilo? A je tento růst pořád konstantní?

Když jsem před těmi více než deseti lety připravoval pětiletý finanční plán, který banka požadovala, nakreslil jsem tam rostoucí křivku tak, jak jsem ji vypočítal. Naplánované to tedy bylo už tehdy a od té doby plánujeme i každý nový rok rostoucím trendem a řešíme, co všechno máme investičně a provozně udělat pro to, abychom rostli. Růst tedy samozřejmě chceme, a pokud to bude možné, tak i budeme. Nicméně pořád stojíme nohama pevně na zemi, takže pokud by hrozil růst špatným směrem, rozhodneme se spíše pro stabilizaci. No a mezi těmito dvěma možnostmi se snažíme balancovat.

 

Kde bereš energii a motivaci k tomu všemu?
No, můžu říct, že jsem pořád jako na vlnách. Někdy mám období, kdy mám z práce a hlavně ze spolupráce s lidmi radost a kolem sebe mám nadšený a motivovaný kolektiv, což samozřejmě „nakopne“ i mě samotného. Jindy se ale stane opak a všechno nám začne padat na hlavu, a to ovlivňuje náladu ve firmě celkově. V takových situacích se ale většinou všichni dobří hráči spojí, taháme za jeden provaz a snažíme se problém co nejdřív vyřešit, abychom zase byli ten stejný namotivovaný tým.
Přirovnal bych to k závodu B7 – Beskydská sedmička (jeden z nejpopulárnějších extrémních závodů v ČR, pozn. autorky) – je to daleko, překonáte spoustu krizí, bolí to a ne každý zvládne tempo, ale pozitiva a radost z výkonu pořád převažují. To, že to pak něco společně dotáhneme ke zdárnému konci, je skvělý pocit, který mi dodá energii a snad i nám všem.  
Druhá věc je ta, že jsem se s jistým podnikatelským a budovatelským zájmem už narodil. Když se nad tím zamyslím, tak musím říct, že bych asi nezvládl nic nevymýšlet a nepodnikat. Dovedu si představit, že bych se nějakou dobu jen tak válel na pláži a popíjel pivo, ale stejně bych za chvíli začal přemýšlet nad tím, jestli by na té pláži nešel postavit třeba hotel.
Když si po nocích telefonujete s výrobním ředitelem nebo třeba s obchodníky a vymýšlíte, co nového by se ve firmě dalo udělat, tak si v tu chvíli uvědomíte, že svou práci opravdu milujete. Musíte ale myslet na tu míru udržitelnosti a na to, že se nic nemá přehánět.

 

Když už jsme u těch plánů a zlepšování, tak nám prozraď - jak si představuješ budoucnost firmy?
No to je jednoduché, podívejte se na náš vlak a máte mou jasnou představu, kam směřuju...

 

A to je vše, přátelé. :-) 

< zpět na blogDalší podobné články

„Přístup našich zaměstnanců během pandemie mě nadchnul,“ říká Filip Hajdík
SEZNAMTE SE: Lubomír Berka, náš nový Obchodní manažer
Digitální výroba
VZHŮRU DO BOJE PROTI KORONĚ
Rozdáváme roušky
Filip Hajdík (nejen) o ocenění Zaměstnavatel regionu
HAJDIK tým na veletrhu K v Düsseldorfu
U nás to šlape
„To jsem opravdu nečekal,“ říká Ondřej Hrabálek o titulu nejlepšího spolupracovníka 2018
Jen FIALOVÁ to může být
Petr Stodůlka: ADRENALIN JAKO KONÍČEK
Máme zlato
Miloš Hradil: DĚLÁM, CO MĚ BAVÍ - BAVÍ MĚ, CO DĚLÁM
Malujeme si budoucnost
HAJDIK a lyžníci
Kterak se nové posily s výrobou seznamovaly
Přispíváme na dopravu
Navyšujeme mzdy
Vybarvili jsme se jako bronzový Zaměstnavatel roku
Oslavili jsme 10. narozeniny
Sponzoring & Neziskové aktivity

Pestrobarevné výhody:

Ve výrobě

Solidní
mzda

Už nebudeš muset

tmelit svůj rozpočet

Příplatek
za přesčasy

Vybarvi se jako dříč

a získej 50% příplatek

Příspěvek na dopravu 2 Kč/km

Kvůli dojíždění se nedostaneš do červených čísel

Finanční příspěvek
8 000 Kč

Zpestři si volný čas
- přispějeme ti 8 000 Kč ročně

Bonus za nového kolegu

Blýskni se novým kolegou

a získej 15 000 Kč

Zvýhodněný mobilní tarif

Během volání můžeš vždy vše barvitě vylíčit

Stravenky

 

Přispějeme ti na pestrou stravu

 

Příplatek za práci předáka

Vybarvi se jako předák a přilepši si o 10–20 Kč/h
V kanceláři

Pružná
pracovní doba

Hodiny si můžeš vrstvit,

tedy nadpracovat

Jazyková
výuka

Získej vybroušené
jazykové dovednosti

Příspěvek na dopravu 2 Kč/km

Kvůli dojíždění se nedostaneš do červených čísel

Možnost kariérního růstu

U nás můžeš zazářit 

 

Mobil
a notebook

Přístroje jako malované

 

Bonus za nového kolegu

Blýskni se novým kolegou

a získej 15 000 Kč

Finanční příspěvek
8 000 Kč

Zpestři si volný čas
- ročně ti přispějeme 8 000 Kč

Stravenky

 

Přispějeme ti na pestrou stravu

 

HAJDIK a. s.

je ryze česká firma řadící se ke špičce v oboru mokrého lakování. Za více než 25 let naší existence jsme vyrostli ve společnost, která zaměstnává na 300 lidí a je certifikovaným dodavatelem řady světových značek. Ve vedení společnosti je přímo její majitel Filip Hajdík, což s sebou přináší velké výhody, a to nejen během veškerých rozhodovacích procesů. Důkazem naší kvalitní práce je například ocenění Firma roku Zlínského kraje, které jsme získali v roce 2016 nebo ocenění Zaměstnavatel regionu v soutěži Zaměstnavatel roku 2018. Spolehlivých zaměstnanců jsme si vždy upřímně vážili a nemíníme na tom nic měnit. Maluj si barevnou budoucnost společně s námi.

Více informací na

www.hajdik.com

Kontakt

Mgr. Markéta Putalová

Personalista

+420 731 106 888

marketa.putalova@hajdik.com 

 

Adresa

HAJDIK a.s.
Jablůnka 668
756 23, Jablůnka
Okr. Vsetín
Czech Republic